Glass - Lindesnäs Herrgård, …barnvall

2025-07-22 19:38:35 av Katarina

Lindesnäs Herrgård, & här finns en Campingen också.

Det är Glassen & känslan jag är här för, med en kaffe till, så sätter jag mig ner intill ett fönster, utsikten är är björkar & en åker.

Läser i en bok om ”SÄFSNÄSVERKENS JÄRNVÄG” av Kenneth Landgren.
Jag har för länge sedan insett vilket pussel utav järnvägsräls det har funnits i Sverige.
I den här boken kan man läsa, uppleva lite mer från, på ”gammel farfars tid”

Apropå värnväg..
När jag var tonåring, gick jag en bit utefter en smal… skogsväg, med Ljung i mitten, späd lövbusk & tall på sidorna. Bakom men en bra bit bortom mig hörde jag ett tågs vissla, kände marken vibrera, upplevde att det närma sig, att energi flöda genom & förbi mig.

Det här var det jag ibland får uppleva, det jag själv kallar för ”Tidens Vingslag”.

…Många barnvallar har blivit bilvägar & cyckel/gång leder efter det att järnvägsrälsen rivits upp.

lindesnasherrgard.se
MAT • CAFÉ • KULGLASS • LOPPIS

De finns på insta & facebook.

#lindesnasherrgard #lindrsnäsherrgård #katarina #persson #katarinapersson #medium #taro #supporter #fika #mat #kulglass #loppis #lok #barnvall #tidensvingslag



Katarinas blogginlägg:









Alla samtal kostar 25:90 kr/min. Tarotlinjen ger full sekretess, och vi följer Etiska Rådets regler.
Välkommen till TarotGuidens visa och kärleksfulla community 
Om TarotGuiden | Cookies och integritet | Jobba med spådom
© 2004 - 2025 (21 år) | TarotGuiden.com | betygsätt oss på Trustpilot
Alla samtal kostar 25:90 kr/min och sker privat från rådgivarens hem. Tarotlinjen ger full sekretess, och vi följer Etiska Rådets regler.
Alla Rådgivare är 18 år eller äldre. Alla bilder är privata och får inte kopieras, Copyright gäller både presentationer och bilder.
Den som ringer måste vara minst 18år samt äga telefonabonnemanget eller ha ägarens tillstånd.